Tuleň Grónský

23. července 2009 v 12:53 | Tullie |  T-O nich
°°TULEŇ GRÓNSKÝ°°

-->Několik mých slov ohledně textu<--
Věřím ,že některé z vás tohle vůbec nezajímá ,ale pro ty co se rozhodnou si text přečíst : "Moc zajímavé.."


Třída: savci
Řád: ploutvonožci
Čeleď: tulenoviti


Latinský název: Pagophilus groenlandicus
Zeměpisné rozšíření: vody severního Atlantiku
Potrava : různé druhy korýšů, hlavonožců, tresek a platýsů
Rozměry: délka 1,8 až 2,2 m, hmotnost až 180 kg
Ochrana: chráněný


O životě :

Na okrajových krách arktického ledovce žijí tři populace tuleně grónského. Navenek ovšem mezi nimi nenajdeme žádné rozdíly. Když se v předjaří přiblíží období rozmnožování, zamíří tuleni grónští do jižních oblastí, kde páří a rodí mláďata.

Rozmnožování :

Mláďata a březí samice připlouvají k letním shromaždištím jako první již počátkem února. Každá samice si vyhledá na pobřežním ledu dobře chráněné místo, kde bude moci přivést na svět mládě. Toto místo si před ostatními samicemi urputně brání. Mláďata tuleňů grónských se rodí koncem arktické zimy a přicházejí na svět s překrásně bílým hustým kožíškem. Výživné mateřské mléko bohaté na tuk sají nanejvýš dva týdny. Čerstvě narozený tuleň váží kolem osmi kilogramů, v průběhu doby kojení však hmotnost díky výživnosti mléka až ztrojnásobí. Odstavování probíhá rychle, stejně jako u ostatních tuleňů. Kojící matka totiž nemohla lovit, a proto se teď musí posilnit. Mnoho mláďat během odstavování padne za oběť ledním medvědům.

Zajímavosti :

Mládě tuleně grónského je se svým hustým sněhobílým kožíškem snad nejkrásnějším mládětem mezi všemi druhy ploutvonožců. Srst dospělých grónských tuleňů pokrývají nepravidelné tmavé skvrny. Ve vodě plave především díky pohybům zadních končetin. Tímto způsobem plavání se liší od lachtanů a lvounů, kteří používají k pohybu především přední ploutve. Na souši se tuleni grónští přemísťují těžkopádně a pokud jim odřízneme cestu k moři, jsou bezmocní.

ZDROJSamozřejmě to není z mé hlavy X)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama